Kontynuujemy serię przeprowadzkową! Dzisiaj odpowiem na pytania, które zadaliście pod ostatnim zdjęciam na naszym instagramie.
PODATKI są płacone przez firmy, których “place of management” jest zlokalizowane w Gruzji. Firmy zagraniczne są opodatkowane od dochodów pochodzących z “gruzińskich źródeł”. Gruzja ma podpisane umowy z 52 krajami, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania firm zagranicznych.
Mamy 4 główne rodzaje podatków:
- Podatek dochodowy od osób prawnych – 15%
- VAT – 18%
- Importowy – od 0% do 12%
- Podatek od nieruchomości zawsze mniej niż 1% wartości
W Gruzji nie mamy podatków od wynagrodzeń(!), ubezpieczeń społecznych(!), spadkowych, majątkowych, od zysków kapitałowych.
Podatek dochodowy dla osób fizycznych, freelancerów, individual entrepreneur wynosi 20%. Kwota wolna od podatku to 100 000 gel, czyli około 139 000 zł. Tutaj wrzucam link do ministerialnej podatkowej broszury https://www.rs.ge/common/get_doc.aspx?id=8813 (pełna regulacja podatkowa wraz z procedurami zajmuje mniej niż 100 stron 🙂
MIASTO DLA FREELANCERÓW to zdecydowanie Tbilisi. Stolica aż kipi od eventów, przestrzeni co-working, nocnego życia, klubów, pubów, barów. Międzynarodowe towarzystwo zapewnia balans potrzebny do gładkiego dostosowania się do kaukaskiej rzeczywistości. Na drugim miejscu stawiam Batumi, które jest po prostu przyjemne, ma letni, nadmorski klimat. Kutaisi jest dla tych, który chcą żyć tanio lub dla wielbicieli brutalnej gruzińskości.
W Kutaisi nie żyje się łatwo. Brakuje wydarzeń kulturalnych, alternatywnych do supry sposobów spędzania czasu, europejskiej kuchni i … wielu produktów spożywczych. W Kutaisi nie kupimy świeżego łososia, pasty curry, CIECIERZYCY i wielu innych rzeczy, których potrzebują nasze europejskie kupki smakowe.
OPIEKA ZDROWOTNA – Gruzja to nie jest kraj dla ludzi chorych. System opieki zdrowotnej jest mocno sprywatyzowany. Znalazłam tutaj wysokiej jakości usługi medyczne, ale za wszystkie wizyty i zabiegi płaciłam z własnej kieszeni. Plusem jest to, że większość leków można kupić bez recepty, a te na receptę też dostaniesz tylko musisz łanie poprosić.
SPRAWY URZĘDOWE załatwisz sprawnie i on-line. Przed 15 minutami weszłam na stronę Public Service Hall, czyli instytucji, która odpowiada za większość spraw mieszkańców. Nie chciało mi się szukać dokumentów na stronie, więc napisałam do konsultanta online. Po 3 minutach miałam wzór i życzenie miłego dnia, wszystko po angielsku. Z najbardziej szokujących udogodnień – sprawy urzędowe możesz załatwić w języku angielskim za pośrednictwem całodobowych urzędników SKYPE! Tak! Pani urzędniczka potrzebne zgody, wymagające MOJEGO PODPISU załatwiła za pomocą kamerki internetowej. Dowodem mojej tożsamości był okazania paszportu oraz potwierdzenie numeru telefonu. Czas, w którym dostaniemy interesujący nasz dokument zależy od zapłaty. Procedurę wydania paszportu możecie przyśpieszyć do 24 godzin przy odpowiednio wyższej opłacie za jego wydanie. Uczcie prawda?
KOSZTY JEDZENIA W GRUZJI mogą być zróżnicowane. Jedząc po gruzińsku starczy Wam 300 zł miesięcznie, ale Wasza dieta to będzie chleb, ser, pomidor i jakaś zupa. Tanie są warzywa i owoce sezonowe, lokalne sery , papierosy i alkohol. Wszystko inne jest droższe niż w Polsce, czasem o wiele droższe. Najwięcej pieniędzy wydaje na “europejskie produkty”. Restauracje są tanie, ale tylko te gruzińskie.
0 komentarzy